چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩
اخبار > آیا مواظب عزیزانمان هستیم؟


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه سوری را چهارشنبه سوزی نکنیم

آیا مواظب عزیزانمان هستیم؟

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)،

بخش مهمی‌از سوختگی‌ها در شب‌های چهارشنبه سوری به علت رفتارهای پر خطر جوانان و نوجوانان رخ می‌دهد، اگر والدین در این شب‌ها در کنار فرزندانشان باشند و خانواده‌ها در کنار یکدیگر برنامه‌های نشاط آور را برگزار کنند یا در خانه بمانند و دورهمی‌های خانوادگی داشته باشند، بسیاری از این حوادث که موجب قطع عضو، نابینایی و مرگ می‌شوند اتفاق نمی‌افتد.

معاون وزیر بهداشت گفت: هر سال در چهارشنبه آخر سال شاهد این هستیم که ترقه‌بازی با لوازم غیر استاندارد، آتش‌بازی با وسایل خطرناک و دست‌ساز چه صحنه‌های دلخراشی را به وجود می‌آورد، برای پیشگیری از این حوادث دستگاه‌های متعددی مسئولیت دارند اما مهم‌تر و موثرتر از همه آگاهی‌رسانی و آموزش مردم از طریق رسانه‌هاست.

ایازی افزود: رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و مطبوعات باید اطلاعات لازم را برای پیشگیری از این حوادث در اختیار مردم قرار دهند و زمینه برگزاری چهارشنبه‌سوری شاد و بانشاط را فراهم کنند و راه‌های برگزاری یک جشن شاد را به دستگاه‌های مسئول نیز گوشزد کنند تا هر یک مسئولیت خود را برای پیشگیری از این حوادث به درستی انجام دهند.

وی گفت: وزارت بهداشت متولی رسیدگی و درمان آسیب‌دیدگان حوادث سوختگی در چهارشنبه سوری است و هر سال مجبوریم در بیمارستان‌ها، مراکز درمان سوختگی و اورژانس کشور برای رسیدگی به مصدومان حوادث چهارشنبه سوری آماده‌باش اعلام کنیم.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: امیدواریم امسال با افزایش آگاهی مردم شاهد کاهش حوادث چهارشنبه سوری باشیم و هیچ کسی به علت صدمه و سوختگی در شب چهارشنبه آخر سال به بیمارستان ارجاع نشود و من مطمئن هستم که اگر جشن‌های چهارشنبه سوری به صورت خانوادگی برگزار شود و جوانان و نوجوانان رفتارهای پر خطر نداشته باشند، می‌توانیم شاهد برگزاری یک چهارشنبه سوری شاد و بی خطر در سراسر کشور باشیم.

وی گفت: مردم و جوانان باید بدانند که انداختن کپسول گاز و مواد منفجره در آتش خسارت‌های جبران ناپذیر جسمی‌به وجود می‌آورد و در عین حال صدای بلند و ترسناک انفجار این مواد، سلامت روان و آرامش مردم را از بین می‌برد.

ایازی افزود: هر ایرانی و هر جوان و نوجوانی که چنین اقدامات خطرناکی انجام می‌دهد باید تصور کند که خواهر کوچکتر، برادر کوچکتر، مادر و پدربزرگ و مادر بزرگ خود او ممکن است از این اقدام صدمه ببیند یا بترسد و زن باردار یا بچه داری آسیب ببیند.

معاون وزیر بهداشت گفت: علاوه بر آن لازم است وسایل آتش بازی سالم،استاندارد و ایمن در کشور تولید و در اختیار مردم قرار گیرد. چند سال پیش با همکاری برخی نهادهای فرهنگی و وزارت دفاع اقداماتی برای تولید و عرضه وسایل آتش بازی و ترقه بازی ایمن انجام شد اما در یکی دو سال اخیر این فعالیت‌ها کمتر شده و منجر به این شده که لوازم خطرناک و غیرایمن در دست جوانان و نوجوانان بیشتر شود.

وی افزود: این وسایل خطرناک نه تنها موجب شادی و نشاط نمی‌شوند بلکه با صدای مهیب انفجارشان موجب ترس مردم می‌شوند و همزمان خطر آسیب‌های جسمی‌ و روانی شدید را در پی دارند.(ایرنا)


١٣:٤٦ - يکشنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٨٥